Čas na získanie zelenej nafty sa kráti

Čas na získanie zelenej nafty sa kráti. Na zaregistrovanie a vytvorenie konta na portáli štátneho Datacentra zostáva už len niečo viac ako týždeň. Záujemcovia o podporu zo Zelenej nafty 2019+ si musia vytvoriť konto na portáli štátneho Datacentra najneskôr do 9. augusta 2019. V tlačovej správe na to upozornila Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Doteraz sa zaregistrovalo na štátnom Datacentre (https://www.itms2014.sk) zhruba tisíc oprávnených žiadateľov. „Upozorňujeme všetkých oprávnených záujemcov o „zelenú naftu“, že na vytvorenie konta zostáva už len niečo viac ako týždeň. Bez vytvoreného konta do piatku 9. augusta, nebude možné „zelenú naftu“ získať. Proces je totiž plne elektronizovaný,“ vysvetlil generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

POZOR: K Slovensku sa blíži roj mimoriadne agresívnych sršňov z Ázie

Ako ďalej informovala PPA, podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o poskytnutie zelenej nafty. Je však nevyhnutným krokom na to, aby oprávnený poľnohospodár mohol o podporu vôbec požiadať. „Ak má konto aktivované, po vydaní výzvy PPA v priebehu augusta na www.apa.sk, bude môcť žiadateľ o čerpanie štátnej pomoci na toto podporné opatrenie vo forme úľav na environmentálnych daniach požiadať,“ dodal Juraj Kožuch. Bližšie informácie k podpornému opatreniu zelená nafta sú dostupné na webstránke PPA v časti Podpory/Štátna pomoc/Výzvy.

Zelená nafta je prvá systémová štátna podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bude na 100 % realizovaná elektronicky. Oprávnení žiadatelia budú môcť z tohto systémového opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby. V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené budú tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín.

Mobilná jednotka na utrácanie zvierat v Strážnom

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale