Búrka / fotobanka

Búrky k nám môžu zavítať už v sobotu. Budúci týždeň bude búrlivý, výstrahy pred mrazom

Obdobie sucha na Slovensku zdá sa čoskoro skončí. Studený front prinesie v sobotu prvé zrážky, vyskytnúť sa môžu aj búrky. Budúci týždeň by mal priniesť početnejšie zrážky vrátane búrok.

Zdroj: imeteo.sk

Počasie na Slovensku sa začne v závere týždňa meniť. V piatok sa začne na brázde nízkeho tlaku vzduchu, spojenej s tlakovou nížou nad Barentsovým morom, prehlbovať samostatná tlaková níž. Po jej prednej strane postúpi v sobotu do strednej Európy studený front.

Studený front prinesie v sobotu počas dňa silnejší vietor, ochladenie a na sever a východ územia aj zrážky. Tie by mali byť neusporiadané a malo by preto skôr ísť o nesúvislé prehánky, ojedinele aj búrky.

Kto sa cez víkend zrážok nedočká, ten sa môže tešiť na nasledujúci týždeň.

Nasledujúci týždeň daždivý a s búrkami

Modely GFS, ECMWF aj Arpege sa už niekoľko dní zhodujú na rovnakom scenári. Začiatkom nasledujúceho týždňa by sa v oblasti severného Stredomoria mala prehĺbiť rozsiahla tlaková níž.

Rozsiahla tlaková níž v stredu zdroj: WXcharts

Pre naše územie to tak bude znamenať prílev síce teplého, no aj vlhkého vzduchu od juhu. Modely rátajú s početnými zrážkami vo viacerých krajinách na Balkáne a vo východnej časti strednej Európy vrátane Slovenska.

Budúci týždeň by nemal byť len daždivý a mimoriadne premenlivý, no modely rátajú aj s prvými výraznejšími búrkami tohto roka.

Pravdepodobnosť daždivého týždňa je veľmi vysoká, sucho tak na Slovensku môže konečne skončiť. O ďalšom vývoji situácie, najmä nasledujúceho víkendu vás budeme informovať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale