Foto: pixbay.com

Bobuľka podobná čučoriedke vám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Kúpiť ich môžete u pocestných predajcoch

Štátna ochrana prírody (ŠOP) opäť varuje verejnosť pred zberom lesných plodov v chránených územiach, ale aj pred ich nákupom od predajcov pozdĺž ciest a parkovísk.

VIDEO: Dym z Amazonského pralesa v meste São Paulo premenil deň na noc

MESIAC ZBERAČOV

Na svojej internetovej stránke ŠOP upozorňuje, že počas augusta, ktorý nazýva mesiac zberačov, sú denne v národných parkoch stovky zberačov, ktorí sa pohybujú prevažne vo väčších skupinách. Výsledkom sú kríky čučoriedok a brusníc, z ktorých ostanú len holé kríčky bez listov.

„Zbierajú, čo im príde pod ruky, teda okrem odpadkov, ktoré, žiaľ, po nich v prírode často ostávajú,“ konštatovala ŠOP.

Dodala, že maliny, čučoriedky, brusnice či huby ponúkajú na predaj, najmä popri cestách, vo výkupoch, u priekupníkov i cez internet.

Levy, ktoré boli používané v gladiátorských sa teraz starajú v Bojnickej Zoo. Sú poslední svojho druhu

ZDRAVOTNÉ RIZIKÁ

Štátna ochranárska organizácia vyzvala ľudí, aby tieto produkty nekupovali , lebo „kde nie je dopyt, tam nie je ponuka„. Argumentuje pritom ochranou prírody a zvierat, pre ktoré sú tieto plody často jediným zdrojom prirodzenej potravy. Upozornila pritom aj na zdravotné riziká spojené s nákupom a konzumáciou takto získaných plodov i húb.

„Nie každá čierna bobuľka je totiž čučoriedka, známe sú aj prípady zámeny za jedovaté vranie oko štvorlisté. Na otravu stačí pár bobuliek zamiešaných vo vedierku čučoriedok. Rovnako hygienické podmienky a kvalita takto predávaných plodov vystavovaných v plastovom vedierku popri ceste, často na slnku aj niekoľko dní, je diskutabilná,“ konštatovala ŠOP, podľa ktorej plody sú často zbierané do špinavých plastových nádob.

„A to sa nezmieňujeme o tom, čo s nimi zberači robia, aby sa pekne leskli,“ upozornili štátni ochranári, podľa ktorých je v prípade húb zdravotné riziko ešte väčšie.

KURIOZITA: Nehoda na D2, vrtuľník pristál priamo na diaľnici

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová o potravinách: Keby videla nebohá babka, že dovážame zemiaky z Francúzka, asi by tomu neverila

Ivan Mihale

Hlavne o-pa-tr-ne. Pomalé uvoľňovanie opatrení má svoj význam, tvrdí Kollár

Ivan Mihale

Nórsko a USA podpísali novú obrannú dohodu. Taká pekná krajina to bola, to Nórsko

Ivan Mihae