tasr

Betlehemy z celého Slovenska vystavujú v Tatranskej Lomnici

Tatranská Lomnica 6. novembra (TASR) – Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) otvorilo v Tatranskej Lomnici novú výstavu pod názvom Betlehemy. Podľa Paulíny Hudecovej z ÚĽUV je jej cieľom predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave, diel vybraných výrobcov a výrobkov, ktoré sa nachádzajú v skladových zásobách ÚĽUV.

„Výstava je verejnosti sprístupnená až do 4. februára v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici, od utorka do piatka od 10. do 16. hodiny a v sobotu od 9. do 15. hodiny. Kurátorkou výstavy je Mária Tomová,“ uviedla Hudecová s tým, že návštevníci môžu vidieť napríklad diela Víta Pieša či Jany Majerskej. Na výstave nájdu približne dve desiatky betlehemov z rôznych materiálových skupín ako drevo, keramika, drôt a iné.

Dobodal svojho psa

„Betlehem je zobrazenie biblického príbehu o Kristovom narodení ako symbole Vianoc. Jestvovalo ako kulisa liturgických vianočných hier. Pôvodné postavy boli dieťa ležiace v jasliach medzi dvoma zvieratami, klaňajúci sa pastieri ako Traja králi. Panna Mária a sv. Jozef boli vsadení do scény neskôr,“ objasnila Hudecová. Dodala, že pre slovenské betlehemy je príznačné spoetizovanie vianočného výjavu, veľa pastierov, ovečiek a ľudí v krojoch.

Betlehemy sa delili na prenosné a pevné a vyrábali ich z najrôznejších materiálov. Boli vyrezávané z dreva, maľované, ale aj papierové, sadrové, plechové či keramické. „V poslednom období k nim pribudli betlehemy z vosku, medovníkového cesta a zo šúpolia. V mnohých rodinách dodnes pretrval zvyk skrášliť si svoj domov betlehemom podľa svojho vkusu. Nezáleží na tom, aký ho kto má, či tradičný alebo v modernejšej podobe. Betlehem by mal byť v nás s celou svojou symbolikou. Symbolikou lásky, nádeje a pokory,“ uzavrela Hudecová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Archeoskanzen v Nižnej Myšli pozýva návštevníkov na Cestu do praveku

Ivan Mihale