Betlehem/Igor Hraško

Betlehem, ako súčasť Vianoc

Blíži sa deň narodenia Ježiša Krista, ktorý sa označuje ako najkrajší sviatok v roku. Aj keď sa Vianoce za posledné roky už dosť „skomerčneli“, ale stále sa v rodinách udržiavajú dávnejšie vianočné zvyky. Veriaci chodievajú o polnoci do kostola, kde sa svätí „Polnočná omša“ venovaná narodeniu Ježiša Krista. Aby si aj doma rodiny pripomínali pri štedrovečernej večeri toto narodenie, ľudia si dávajú ku stromčeku rôzne druhy Betlehemov.

Ako ozdoba, dostal Betlehem názov podľa miesta narodenia Ježiška, mesta na západnom brehu Jordánu, 8 km južne od Jeruzalema. Náš vianočný betlehem je akýmsi priestorovým znázornením narodenia Ježiška v maštali s Máriou, Jozefom a ďalšími postavami, a so zvieratami – ovca, oslík, vôl, ťava. Malý Ježiško leží v kŕmidle pre zvieratá na slame – jasličkách. Pri väčších betlehemoch, akých máme aj na Slovensku viac, sú zaradené aj celé diorámy. Niektoré sú už tak technicky zdatné, že majú aj pohyblivé postavičky.

Dnes sa betlehemy robia z rôznych materiálov – najčastejšie sa používa drevo, ale aj keramika, šúpolie, papier, perník, ale nájdeme z piesku, či z ľadu. V posledných rokoch sa stávajú atraktívnymi živé betlehemy, dokonca aj s hranými scénkami. Kde vznikla tradícia tradícia polnočnej omše a betlehemov? Budúci svätec František z Assisi bol v roku 1223 pozvaný na panstvo šľachtica Giovanniho di Velitu, aby tu trávil Vianoce. Rozhodol sa zobraziť výjav narodenia Ježiša a v jaskyni na vrchole kopca nad dedinou Greccio, ktorú upravil ako kaplnku, umiestnil  jasličky, teliatko a oslíka. V noci 24. decembra sem pozval dedinčanov zo širokého okolia a slúžil tu svätú omšu, pri ktorej čítal úryvky z Lukášovho evanjelia, ktoré podrobnejšie opisuje Kristove narodenie. Kopec bol nádherne ožiarený svetlom z pochodní príchodzích ľudí. Táto udalosť bola údajne prvým „betlehemom“ a súčasne sa tu po prvýkrát slúžila polnočná svätá omša.

Nech aj vy máte pokojné a požehnané vianočné sviatky naplnené láskou a radosťou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale