Rovnováha omega 6 a 3 MK/Igor Hraško

Beriete aspirín a ibuprofén proti zápalom a bolestiam? Je aj iná možnosť!

Český Štátny zdravotný ústav vydal v septembri krátku informáciu o čiastkových výsledkoch inštitucionálneho výskumu experimentálnej skupiny svojich zdravotníkov, z ktorého vyplynulo, že majú horší, ako odporúčaný pomer omega 6 a omega 3 mastných kyselín vo svojom tele, teda ktorý má byť 5:1 a nižší.

Píše sa tam okrem iného aj to, že je pomerne dobre známe, že v našej strave, alebo v našej diéte prevláda zlý pomer tukov s mastnými kyselinami (MK) omega 6 a omega 3. Ďalej sa píše: „Medzi omega 6 MK patrí tiež kyselina arachidonová (AA), z ktorej sa tvoria eicosanoidy a cytokíny. Pôsobia cez enzýmy cyklooxygenázy (COX1 a COX2). Tieto enzýmy napríklad inhibuje aspirín, alebo nesteroidné antiflogistiká, ako je ibuprofén alebo neproxén, masívne používané proti zápalom a bolesti. Podobný efekt má ale tiež pokiaľ konzumujete dostatočné množstvo omega 3 MK (EPA a DHA), ktoré sú v rybacom tuku. Tieto MK pôsobia ako prevencia voči spúšťačom chronických zápalov. Prinášajú benefit z hľadiska radu chronických ochorení vrátane reumatickej artritídy, aterosklerózy, dislipidémie, diabetu, obezity a zlyhania srdca. Bohužiaľ, omega 6 MK majú práve opačný efekt…“.

Takže naši susedia v ČR to majú potvrdené už aj testami na svojich zdravotníckych pracovníkoch. Určite budeme chcieť vidieť výsledky po celom výskume a určite Vám ich prinesieme aj na našom portáli. Týkajú sa nás všetkých a tak je len otázkou, čo zo svojim zdravím urobíte vy sami. Českí  odborníci odporúčajú dopĺňať omega 3 mastné kyseliny. O nich sme si už písali v inom článku napríklad TU.

 

A tu nájdete PDF dokument o indexe omega 3 a prečo je dôležité jeho stanovenie

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta