Anna Belousovová Foto: TASR/Martin Baumann

Belousovová o potravinách: Keby videla nebohá babka, že dovážame zemiaky z Francúzka, asi by tomu neverila

Slovensko bolo v minulosti prevažne poľnohospodárskou krajinou. To sa však po roku 1989 začalo pomaly meniť. Skutočnosť, že dnes musíme veľa potravín dovážať, kritizuje na sociálnej sieti aj Anna Belousovová.

Po revolúcii, sa dovtedy potravinovo sebestačné Československo, začalo meniť. A to nielen rozdelením na dva štáty. Zmenilo sa tak, že Slovensko, ktoré bolo zásobárňou poľnohospodárskych plodín, zaraz bolo priemyselné. Tých, ktorí obrábajú polia, je dnes už podstatne menej, čo je cítiť aj na našej potravinovej sebestačnosti. A práve to Belousovová  kritizuje.

Keby videla nebohá babka, že dovážame zemiaky z Francúzka, asi by tomu neverila

„Môžeme dlho a múdro rozprávať o našom poľnohospodárstve, ale stačí ísť na bežný nákup a hneď je jasné, ako to s tou ´potravinovou bezpečnosťou´ Slovenska vlastne je,“ píše expolitička .

Pridáva zopár príkladov. „Cvikla z Holandska nakúpená cez Česko. Hliva z Čiech. A zemiaky z Francúzska! To posledné ma skoro odrovnalo. Na Kysuciach boli zemiaky kedysi základ poľnohospodárstva, istota, že bude, čo jesť. A teraz ich dovážame z Francúzska! Keby to videla moja nebohá babka, asi by tomu neverila,“ píše nahnevane a sklamane zároveň Belousovová. Všetky ňou spomínané potraviny sa dajú dopestovať aj u nás. A určite kvalitnejšie ako to, čo dovážame. „A, samozrejme, že dovozu zodpovedajú aj ceny,“ dodáva.

Hlavne, že cez PPA tiekli peniaze do súkromných vreciek

„Dovážame potraviny hlavne z Čiech, Poľska, Maďarska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Rakúska. Oni vedia dopestovať pre svoju spotrebu aj na vývoz a my nie?! Čím to asi bude? Hlavne že cez Poľnohospodársku platovú agentúru pretiekli stovky miliónov eur do súkromných vreciek úplatkárov. Nielen odborníci, ale zdravý rozum každého človeka hovorí, že potravinová bezpečnosť je a onedlho bude ešte viac rozhodujúci faktor doslova prežitia národa. Mám však vážne obavy, že táto vláda je príliš zaneprázdnená sama sebou, svojimi hádkami a kšeftami, aby sa zaoberala životnými potrebami národa,“ plače zrejme na nesprávnom hrobe, pretože v minulej vláde mala na starosti poľnohospodárstvo Gabriela Matečná SNS, ktorej aj ona bola svojho času neoddeliteľnou súčasťou.

„A vlastne tam ani nie je komu sa zaoberať myslením ako takým, tým skôr myslením o budúcnosti a prežití. V ťažkých časoch je potrebné sa vrátiť k istotám, ako sa hovorí: stáť pevne nohami na zemi. Doslovne! Pretože jednou z tých istôt vždy bola a bude naša zem, naša pôda,“ dodáva na samý záver Anna Belousovová.

Zdroj: HD

Na Slovensku je vyše štvrť milióna dôchodcov v materiálnej chudobe

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale