Ilustračná foto/ Zdroj: stova.sk

Banskobystrickí lesníci vysadia asi 15.200 stromov, pomáhajú aj deti

Hoci banskobystrické mestské lesy nie sú rozlohou najväčšie, na ploche 7200 hektárov ponúkajú tri rezervácie, lesoparky s náučnými chodníkmi, významné rarity i bohatú faunu a flóru. Záujem ľudí o prechádzky od minulej jari, po prijatí tzv. covidových opatrení, stúpol a návštevnosť v mestských lesoch stále láme rekordy. Pre TASR to v stredu uviedla hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková s tým, že vďaka práci zamestnancov organizácie Mestské lesy patrí mesto pod Urpínom k najzelenším na Slovensku.

Aktuálne sa práca mestských lesníkov zameriava na zalesňovanie a v stredu im pomáhali aj deti z klubu Mravenisko. „Sledovať, ako s vysádzaním stromčekov pomáhajú najmenší, pričom dodržiavajú všetky postupy, ktoré ich skúsení lesníci učia, je po celodenných rokovaniach príjemná psychohygiena,“ reagoval primátor Ján Nosko a malým „mravcom“ poďakoval za nasadenie a za to, že sa starajú o prírodu.

Slovenská Etna

Verejnosť vníma pozitívne, keď sa niekde majú vysadiť státisíce stromčekov. My, ktorí sa tejto problematike venujeme, vieme, že v danej lokalite sa musela udiať nejaká veterná kalamita alebo požiar. Našťastie, nás podobné veci obchádzajú a zalesňovania nie je až tak veľa. Tento rok v našich lesoch vysadíme okolo 15.200 kusov mladých stromčekov,“ konštatoval Jozef Jankov, hlavný inžinier spoločnosti Mestské lesy Banská Bystrica.

Zmyslom našej organizácie je lesný majetok zhodnocovať a zveľaďovať. Robiť to tak, aby boli lesy stále zelené a zdravé. Tým, ktorí prídu po nás, ich chceme odovzdať odolné, kvalitné, aby plnili všetky funkcie. Niekedy možno musíme viac ‚zamakať‘, najmä v čase, keď sa rojí lykožrút, alebo ak nastane veterná či snehová kalamita. Vtedy musí zasiahnuť človek, aby nedošlo k nadmerným škodám a oslabeniu lesov,“ dodal riaditeľ mestských lesov Blažej Možucha.

Začína sa obdobie medvedieho párenia

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale