Lietadlo letky MV SR/Igor Hraško

Analýza o prípadnom zlúčení letky MO a MV má byť hotová v blízkej dobe

Myšlienku spájania letiek silových rezortov načrtla vláda vo svojom programovom vyhlásení.

Zdroj: teraz.sk

O možnom zlúčení leteckých útvarov Ministerstva obrany (MO) SR a Ministerstva vnútra (MV) SR sa má rozhodnúť na základe výsledkov komplexnej analýzy, ktorá bude spracovaná v dohľadnej dobe. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Potrebu odbornej diskusie a neskôr ministerskej dohody zdôraznil aj hovorca MV SR Petar Lazarov. „Až na základe výsledkov odborných diskusií a neskôr aj ministerskej dohody bude možné dospieť ku konkrétnym záverom a krokom,“ dodal.

Myšlienku spájania letiek silových rezortov načrtla vláda vo svojom programovom vyhlásení. „Vláda SR zváži zlúčenie leteckých útvarov MO SR a MV SR na základe spracovanej analýzy,“ píše sa v ňom.

O možnom zlúčení leteckých útvarov sa diskutovalo v minulosti už viackrát. Myšlienku presadzoval z pozície ministra obrany Ľubomír Galko, konečné rozhodnutie vtedajšia vláda neprijala. Proti boli ministri vnútra Daniel Lipšic i jeho nasledovník Robert Kaliňák. Poukazovali hlavne na to, že Letecký útvar MV SR je civilnou letkou, ktorá sa riadi inými pravidlami ako vojenská. Argumentovali napríklad aj tým, že v krízových situáciách dostane civilná letka povolenie jednoduchšie ako vojenská.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Goralské tanečné sólo – z filmu Balada o Vojtovej Maríne

Dušan Kasenčák

Dve legendy slovenského ľudového tanca v spoločnej choreografii vo filme Rok na dedine (1967) Štefan Nosáľ a Jozef Majerčík.

Dušan Kasenčák

Rok na dedine ‚1967‘ s fujarami na salaši

Dušan Kasenčák