Imelo/Igor Hraško

Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

Vysoký krvný tlak, odborne hypertenzia, predstavuje zdravotný problém, ktorý neradno podceňovať či ignorovať. Môže sa totiž podieľať na zvyšovaní rizika vzniku mnohých srdcovo-cievnych ochorení.

Zdroj: tvojezdravie.sk

K rozvoju problémov s krvným tlakom pritom môžu prispieť mnohé faktory. Rolu zohráva napríklad dedičnosť, no vplyv má aj nadmerná hmotnosť, fajčenie, stres, nedostatok pohybu či nadmerné solenie. Vo zvýšenej miere trápi vysoký tlak starších jedincov, no vyskytuje sa aj u čoraz mladších osôb. A ako s ním bojovať? Prirodzenou cestou je možné tlak normalizovať hlavne zdravou životosprávou, elimináciou stresu či cigariet, úpravou hmotnosti aj dostatkom fyzickej aktivity. Veľkými pomocníkmi sú však aj niektoré bylinky a my vám dnes prezradíme, ktoré to sú!

Hloh obyčajný

Prvým pomocníkom, ktorého nám ponúka príroda, je hloh obyčajný. V ľudovom liečiteľstve je jednou z najtradičnejších bylín na boj proti hypertenzii. Na cievny systém majú vo všeobecnosti priaznivý vplyv plody, kvety, listy aj púčiky rastliny. Hloh napomáha rozširovať cievy, zlepšuje krvný obeh a normalizuje srdcový rytmus. Pomôže aj pri kolísavom krvnom tlaku. Okrem toho zmierňuje nervozitu a zlepšuje spánok. Vyskúšať môžete tinktúru z púčikov či odvar zo sušených častí rastliny.

Čistec lesný

Pri problémoch s vysokým krvným tlakom sa oplatí vyskúšať aj čistec lesný z čeľade hluchavkovité. Charakteristický je listami srdcovitého tvaru s pílkovým okrajom a ružovými až fialkovými kvetmi, ktoré majú tvar kalichov. Využíva sa z neho kvitnúca vňať. Tá upravuje krvný tlak, prečisťuje krv a upokojuje nervový systém. Čistec sa rovnako používa pri nepravidelnej alebo silnej menštruácii, taktiež prečisťuje rany, zastavuje krvácanie a podporuje hojenie pokožky.

Imelo biele

Svojimi blahodarnými účinkami na krvný tlak je známe aj imelo biele. Na podporu krvného tlaku aj obehu je možné vyskúšať výluh zo sušených listov, no rovnako je účinná aj tinktúra z imela. Táto poloparazitická rastlina okrem toho podporuje látkovú premenu aj činnosť pankreasu. Zlepšuje funkciu žliaz a v období prechodu eliminuje návaly či búšenie srdca. Môže tiež mierniť bolesti hlavy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale