Ovocie a zelenina/Igor Hraško

Ako zdravá strava pomáha lepšiemu sluchu

Ak sa budete starať o svoje srdce, prospeje to aj vášmu sluchu. Neškodí mu iba hluk alebo vek, môže ho ovplyvniť aj kvalita stravy, niektoré lieky alebo ochorenia. Uvádza portál spotrebitele.dtest.cz

Španielska metaštúdia obsahujúca výsledky 22 výskumov ukázala, že existuje spojitosť medzi príjmom ovocia a zeleniny, omega-3 mastných kyselín či antioxidantov, akými sú vitamíny A, C a E, a prirodzenou stratou sluchu súvisiacu s vekom. Nie je však nutné sústrediť sa na konkrétne potraviny alebo živiny, pre zdravý sluch je najpodstatnejšia celková kvalita stravovania, podobne ako je tomu u kardiovaskulárnych chorôb.

Pre správnu funkciu ucha je rovnako ako u zvyšku tela kľúčové dostatočné prekrvenie. Zdravá strava chráni pred zvýšenou hladinou cholesterolu a hypertenziou, môže plniť antioxidačnú funkciu a znížiť riziko zápalov. Vnútorné ucho je podobne ako obličky alebo oči závislé na vlásočniciach, ktoré cukrovka druhého typu alebo vysoký krvný tlak poškodzujú. Nekvalitná strava a nezdravý životný štýl tak môžu ušiam škodiť a vyvolať problémy so sluchom. Podľa autorov štúdie je pre dobrú kvalitu sluchu dobré všetko, čo prospieva srdcu. Odporúčajú konzumovať viac ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, rastlinných bielkovín a vlákniny a obmedziť živočíšne tuky alebo pridané cukry.

Sluch možno tiež chrániť obmedzením hluku a zvýšením fyzickej aktivity. Dôležité je tiež nefajčiť. Pri prvých známkach problémov vyhľadajte odborného lekára, napríklad keď nebudete rozumieť jednotlivým slovám na pozadí iných zvukov, budete mať potrebu zvyšovať hlasitosť televízie alebo začnete svoje okolie žiadať o opakovanie povedaného. Čím skôr lekár diagnostikuje stratu sluchu, tým väčšia je nádej na úspešnú liečbu, pripomenula americká organizácia Consumer Reports.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale