Žena v rúšku/Igor Hraško

Ako Slováci klamú pri nosení rúšok. Polícia upozornila na hoax, ktorý ľudí nabáda k prekročeniu zákona

Na sociálnej sieti Facebook polícia upozornila na status, ktorý ľudí odrádza od nosenia rúšok a radí im, ako túto povinnosť obísť. Informuje portál webnoviny.sk

„Možno by niektorí z vás aj nenosili rúško, len nevedia, ako sa brániť prípadným útokom a otázkam napríklad v predajni či na úrade. Mám pre vás tip, ako na to. Stačí odpovedať, ja mám zdravotnú výnimku. Ďalej vám povedia, nech ukážete papier. A vy im odpoviete, že nemáte povinnosť nikomu ukazovať informácie o svojom zdravotnom stave,“ odporúča ľuďom autor hoaxu.

Nosenie rúšok je kontrolované

Podľa polície sa ľudia vďaka týmto radám môžu dostať do problémov. Povinnosť nosenia rúšok je totiž riadne kontrolovaná a nie je možné ju obísť, reaguje polícia.

Riziko porušovania zákona

Osoby, ktoré rúško zámerne nenosia, riskujú, že sa za svoje konanie budú zodpovedať v trestnoprávne rovine kvôli šíreniu COVID-19. Zákon totiž pozná aj trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

„Trestný zákon postihuje páchateľa, ktorý úmyselne, ale aj z nedbanlivosti, spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,“ vysvetľuje polícia.

Ďalej dodáva, že môže ísť aj o trestný čin porušovania povinností za krízovej situácie, či trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností za krízovej situácie.

Pokuta vo výške 1 659 eur

„Upozorňujeme, že v prípade fyzických osôb, ktoré porušujú nariadenú povinnosť nosiť rúško alebo iný vhodný prostriedok na prekrytie nosa a úst na určených miestach, aj keď nie sú nakazené koronavírusom COVID-19, prichádza do úvahy postih za spáchanie priestupku na úseku verejného zdravotníctva (pokuta do 1 659 eur),“ avizuje polícia.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

Ivan Mihale