Otužovanie / Fotokoláž SZD (via Facebook, Pinterest @Real reckless)

Ako sa správne otužovať

Otužovanie je pre zdravie človeka užitočné, ak sa vykonáva správne. Začiatočníci by sa však mali na otužovanie pripravovať a začať s ním postupne. Inak horzí, že nasledujúci deň skončia v nemocnici so zápalom pľúc.

Začala zima a mnohých láka myšlienka na otužovanie. To vščak v prípade nesprávneho poradia a teplôt môže viesť aj k vážnym chorobám.

Pravidelné otužovanie pomáha udržiavať imunitu, urýchľovať metabolizmus a posilňovať nervový systém. Ak sa však začnete otužovať nesprávne, môžu sa objaviť komplikácie.

Tu je niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu začať s otužovaním so zdraviu prospešnými účinkami:

  • nemusíte hneď na seba vylievať studenú vodu z vedra, začnite s otužovaním mäkkými a jemnými procedúrami, vrátane vzduchových a slnečných kúpeľov (pri teplote vzduchu už pod 12°C)
  • postupne si začnite umývať tvár studenou vodou pri izbovej teplote, ale každý deň je potrebné stupeň znižovať. Keď budete pokračovať v ďalších postupoch, nezabudnite na zlaté pravidlo otužovania – pravidelnosť.
  • ak ste pripravení začať, neponáhľajte sa a začnite kontrastnou sprchou. Striedajte obvyklú teplotu so studenou. Prvá relácia by mala trvať 10 sekúnd, postupne ju zvyšujte až na 1 minútu.
  • ďalej môžete začať s otužovaním chodidiel. Nemusíte hneď chodiť bosí v snehu. Na dno vane napustite studenú vodu a vkročte do nej a prechádzajte z nohy na nohu. Znížte teplotu vody o 1 ° C každé 2-3 dni.
Hľadáte šetrnejšiu metódu otužovania?

K dispozícii je tiež utieranie sa so studenou vodou. Najskôr utrite hornú časť tela špongiou alebo uterákom namočeným v studenej vode, potom ju potrite suchým uterákom a potom urobte to isté so spodnou časťou tela.

Pri vykonávaní procedúr otužovania pozorna počúvajte svoje telo. Ak máte zimnicu, prestaňte. Telo podľa všetkého ešte nie je pripravené.

Po sviatkoch je v našom organizme hromada bielkovín a soli

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Návod na pletenie korbáčov pre malých šibačov

Ivan Mihale

Pozor na častú dezinfekciu rúk. Môže spôsobiť neplodnosť, poruchy srdca, aj mozgu detí!

Ivan Mihale

Hoci je vonku ešte chladno a vlhko, niektoré práce nepočkajú. Čo musíte stihnúť v marci?

Ivan Mihale