OTP Banka/Igor Hraško

Akcionár ČSOB získal všetky povolenia regulátorov a stáva sa vlastníkom OTP Banky Slovensko

Belgická KBC Bank N.V, ktorá na Slovensku pôsobí aj prostredníctvom dcérskej spoločnosti ČSOB, sa stáva majoritným, 99,44-percentným akcionárom OTP Banky Slovensko. Skupina získala súhlasné stanoviská zo strany Národnej banky Slovenska, Národnej banky Belgicka, Európskej centrálnej banky a aj Protimonopolného úradu SR. Tieto povolenia boli nevyhnutné pre uzatvorenie celej transakcie. Dohodu o nej uzatvorili KBC Group a maďarská skupina OTP Bank ešte 17. februára 2020. Píše portál webnoviny.sk

KBC Bank N.V. sa tak stáva materskou spoločnosťou OTP Banky Slovensko a len zostávajúci 0,56-percentný podiel je vo vlastníctve drobných akcionárov. ČSOB a OTP Banka Slovensko budú na trhu pôsobiť najskôr ako dve sesterské banky, ďalším logickým krokom bude právne a prevádzkové zlúčenie do ČSOB. Tým sa podľa vyjadrení spoločnosti posilní súčasná pozícia ČSOB ako trhovej štvorky s 12,6-percentným podielom na trhu.

OTP Banka Slovensko si bude aj naďalej, s plnou podporou ČSOB, plniť všetky svoje záväzky na bankovom trhu. Od klientov OTP Banky si transakcia nebude vyžadovať žiadne aktívne kroky. Prioritou počas celého procesu zlučovania bude zabezpečenie plynulého prechodu pre klientov a zamestnancov OTP Banky Slovensko pod novú značku, preto zostane obchodné meno OTP Banky Slovensko zachované až do právneho zlúčenia oboch bánk.

O bankách:

História OTP Banky Slovensko siaha do roku 1998, kedy na slovenskom trhu fungovala ešte pod názvom Investičná a rozvojová banka. Potom od roku 2002 sa stala súčasťou OTP Group. Trhový podiel banky na Slovensku z hľadiska celkových aktív predstavuje necelé dve percentá. To bol aj jeden z dôvodov, prečo sa maďarská skupina rozhodla svoje slovenské zastúpenie predať.

Belgická KBC Bank NV je materskou spoločnosťou a jediným akcionárom ČSOB. Ako univerzálna banka poskytuje služby pre všetky segmenty klientov – od retailových klientov, cez mikro, malých a stredných podnikateľov, po korporátne firmy a klientov privátneho bankovníctva. ČSOB je súčasťou skupiny, do ktorej patrí tiež ČSOB Poisťovňa, ČSOB stavebná sporiteľňa, ČSOB Leasing, KBC Asset Management, ČSOB Advisory, ČSOB Real a ČSOB nadácia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale