Traktor pri zbere úrody/Igor Hraško

Agrárna komora víta schválenie spoločnej poľnohospodárskej politiky a dúfa v splnenie dávneho sľubu

Agrárna komora Slovenska (AKS) víta rozhodnutie poslancov europarlamentu o schválení reformy budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Slovenskí poľnohospodári totiž ani dnes nemajú rovnaké podmienky, ako ich kolegovia z iných členských krajín. Píše portál webnoviny.sk

A to napriek tomu, že ešte v roku 2012 členovia AKS a Potravinárskej komory Slovenska verejnou manifestáciou žiadali zjednotenie, ktoré sa malo začať realizovať od roku 2013. Preto AKS žiada naplnenie dlhoročných sľubov.

„Sendvičový program, ktorý bol v tom čase farmárom predstavený, neobsahoval šunku. Teda spravodlivé prerozdeľovanie finančných prostriedkov v rámci Programu rozvoja vidieka. Jednou zo žiadostí slovenských farmárov bolo tiež notifikovanie zálohových platieb, splnenie tohto sľubu sa presúva z roka na rok,“ vysvetlila v pondelok predsedníčka AKS Helena Patasiová.

V čase koronakrízy môžu slovenskí poľnohospodári podľa AKS iba závidieť kolegom zo susedného Česka a Maďarska, ktorí už dostávajú vyplatené zálohové platby.

„Na Slovensku bolo zvykom, že ich dostávali s príchodom Mikuláša. AKS verí, že aj nový generálny riaditeľ PPA v tomto smere dodrží slovo a dočkajú sa ich ešte pred novým rokom. Odborníci AKS sú zastúpení vo všetkých pomocných orgánoch a odborných komisiách agroministerstva, členovia od kolegov očakávajú, že budú obhajovať celospoločenské záujmy. AKS má za to, že v novom Strategickom pláne EÚ musia byť nastavené jasné ciele a k podporným programom treba zabezpečiť spravodlivý prístup pre každého aktívneho farmára,“ uzavrela Patasiová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Prevzatý článok

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Prevzatý článok