Ošípaná/Igor Hraško

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Revúca

Revúca je jedenástym okresom v rámci SR, do ktorého sa rozšíril africký mor ošípaných (AMO). Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a na svojom portáli zverejnil portál teraz.sk

„Dňa 19. novembra bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na AMO u dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer v okrese Revúca. V susednom okrese Rožňava bolo zaznamenaných už niekoľko pozitívnych prípadov AMO u diviačej zveri. Aj v okrese Rimavská Sobota bol u uloveného diviaka potvrdený AMO ešte v závere mesiaca júl,“ uvádza MPRV, podľa ktorého tak výskyt v tejto oblasti bolo možné očakávať.

Rezort dodáva, že príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, respektíve zabezpečiť jej spomalenie.

Podľa ministerstva sa počet prípadov AMO v Európe počas tohto roka dostáva na hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. „V okolitých krajinách zaznamenali takmer 10.000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Maďarsku – cez 3600 a viac ako 3500 v Poľsku,“ konkretizuje rezort.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale