Foto: pixbay.com

9-krát o bolestiach brucha v tehotenstve. Viete, čo ktorá bolesť znamená?

Skôr ste nejaké to pichnutie v bruchu ani nevnímala. Zato teraz, s bábätkom vnútri, je vaše podvedomie v pozore a hlási každú divnosť. Ako spoznať, čo je normálne, a kedy volať doktora?

Nebol by to „iný“ stav, keby sa už od počatia telo nemenilo. Veľa biologických pochodov sa deje inak, a tak nie je divu, že sa aj inak cítite a že vás niektoré pocity vystrašia, aj keď z nich nič nebezpečného pre vás ani rastúce bábätko nehrozí. Samozrejme v niektorých, skôr vzácnych, prípadoch môžu bolesti signalizovať vážnu situáciu. Pomôžeme vám sa v tých najčastejších „bolestiach“ zorientovať.

Ťah v podbrušku

Cítite tupú bolesť po oboch stranách v podbrušku, ktorá sa tiahne až do slabín, a to hlavne keď sa prudko pohnete? Ak sa pritom nič iného nedeje – nekrvácate, bolesť sa nestupňuje, naopak v kľude zoslabuje, príčinou je zrejme oblý maternice väz.

Na kosť vychudnutý a zúbožený pes: Monštrum ho hodilo cez plot útulku!

ČO SA DEJE?

Aby mohlo bábätko rásť, musí sa maternica tiež zväčšovať, a tým sa stále viac napínajú aj väzy, ktoré ju držia. Preto sa tieto bolesti viac objavujú od polovice tehotenstva. Nejde teda o nič mimoriadne. Ak by vás to naozaj výrazne obťažovalo, opýtajte sa lekára, či môžete bolesť nejako tlmiť, napr. Paracetamolom. Ak by sa ale charakter bolesti menil, ani v pokoji by neustúpila alebo sa pridala teplota, potom by mohlo ísť o niečo vážnejšie a mala by ste volať (ideálne svojho) gynekológa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Archeoskanzen v Nižnej Myšli pozýva návštevníkov na Cestu do praveku

Ivan Mihale