Zdroj: Instagram/antoniodelarosa_sport

76 dní sa plavil cez more na paddleboarde, viedol ho k tomu ušľachtilý dôvod

Španiel Antonio de la Rosa preplával zo San Francisca na Havaj na špeciálnom paddleboarde.

Takmer 4800 kilometrov zdolal za 76 dní, pričom do cieľa na ostrove Oahu dorazil v sobotu. „Po 76 dňoch uprostred oceánu sa teraz cítim dobre,“ povedal pre CNN. Vytrvalec chce svojím činom upozorniť na problém znečistenia oceánov plastami, ktoré mu podľa vlastných slov robili spoločnosť každý deň.

Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami

Z Kalifornie vyrazil 9. júna a každý deň dokumentoval na sociálnej sieti Facebook. Na ceste ho nesprevádzalo žiadne iné plavidlo a všetko potrebné, vrátane jedla a prístroja na výrobu pitnej vody, si zobral so sebou. Jeho paddleboard má dĺžku vyše sedem metrov, sú na ňom solárne panely, vďaka ktorým si dobíjal prístroje na navigáciu či komunikáciu.

Plne naložený paddleboard mal hmotnosť viac ako 680 kilogramov, nemá motor, no nachádza sa na ňom aj spacia časť. „Mojím motorom boli moje ruky a nohy,“ povedal športovec, ktorý za optimálnych podmienok prešiel za deň 65 až 80 kilometrov, inokedy zas len 15. Na oceáne si však neoddýchol, keďže približne každú hodinu musel kontrolovať, či ide správnym smerom. Ako dodal, ešte stále nedokáže normálne spať.

PRÁVE TERAZ: Slovák sa nechal prehlásiť za mrtvého, polícia ho však vypátrala v Mexicu

De la Rosa počas plavby oslávil 50. narodeniny. Chytal aj ryby, no schudol približne jedenásť kilogramov. Vyhlásil, že je prvým človekom, ktorému sa podarilo prejsť z Kalifornie na Havaj na paddleboarde a v súčasnosti premýšľa nad ďalšou neobvyklou expedíciou, pričom už ich má za sebou niekoľko. „Milujem tento spôsob života,“ povedal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Chorváti potrebujú slovenské rysy. Chorvátske majú totiž veľký problém

Ivan Mihale

Ornitológovia zaznamenali nový druh vtáka, kolibiarika iberijského

Ivan Mihale

Zuzana to vie aj s motykou! Obliekla montérky a šup ho! sadiť stromky

Gabriel Matta