FS Skaličan/Igor Hraško
dav

65. ročný Skaličan

V živote človeka je 65 rokov už celkom úctyhodný vek. Vlastne, už by sme ho radili medzi dôchodcovský, kedy by mal človek začať už len oddychovať za to, čo v živote urobil. Avšak v živote folklórneho súboru je 65 rokov existencie niečo úplne iné. V takomto dlhom pôsobení sa v súbore dokáže vystriedať niekoľko generácií ľudí – tanečníkov, spevákov i muzikantov. A každá z nich v súbore niečo zanechá. Samozrejme, že sú aj takí, ktorí si toho pamätajú naozaj dosť a ešte stále dokážu byť v súbore platným členom i na javisku. Väčšinou to však platí pre spevákov či muzikantov.

Skaličan je mestský súbor, ale námety pre svoje javiskové čísla čerpá z okolitých obcí svojho regiónu. Občas sa stane, že sa choreografické topánky zatúlajú aj ďalej, ale je to len na spestrenie programu pri rôznych príležitostiach. V repertoári súboru nájdeme tance obradové, strofické i remeselnícke. Majstrovstvo tanečníkov, spevákov i muzikantov sa ukázalo aj pri tohtoročnej premiére. A ukázali sa aj noví nasledovníci, ktorých si súbor vychováva vo svojom detskom súbore. Predviedli sa aj mladí muzikanti, ktorí nijak nezaostávali za svojimi skúsenejšími kolegami. Všetkej tejto nádhere, predstavenej na slávnostnom programe venovali svoj čas, zručnosti i skúsenosti Marcela Michalovičová, Antónia Chaloupková, Anton Dinka, Peter Michalovič i ďalší.

Cez súbor sa za tých 65 rokov pretancovalo, prehralo i prespievalo viac ako 500 tanečníkov, spevákov i muzikantov. V súčasnosti tvorí folklórny súbor okolo 50 členov. Nuž, treba mu len popriať zdravie pre všetkých, aby mohli radosť a dobrú náladu rozdávať ešte minimálne ďalších 65 rokov. Všetko najlepšie Skaličan.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Božidara Turzonovová spomína na Libušku Šafránkovú: Bola pomazanou

Ivan Mihale

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale

Národné tenisové centrum patrilo hitom Karola Duchoňa

Ivan Mihale