Fotovoltický panel/Igor Hraško

Veľkým slnečným elektrárňam podpora skončí, s jej predĺžením sa už nepočíta

Veľkým slnečným elektrárňam sa štátna podpora na nimi vyrobenú zelenú elektrinu už nepredĺži. Prvým slnečným elektrárňam po pätnástich rokoch skončí podpora, ktorú platí každý odberateľ elektriny vo svojich faktúrach, v roku 2024. Uvádza portál webnoviny.sk

„Energetickým zdrojom, ktorým skončí podpora a majú prakticky nulové prevádzkové náklady sa podpora nebude predlžovať,“ povedal na druhej online energetickej konferencii Smart NRG Forum štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Budú podporované nové zdroje?

Štátny tajomník však nevedel do budúcnosti vylúčiť podporu pre nové energetické zdroje. Predseda predstavenstva spoločnosti ZSE Energia Juraj Krajcár by už podporu podobnú tej ako majú veľké slnečné elektrárne nedal. „Nevidím dôvod, aby sme sa tu bavili o akejkoľvek podpore pre nové zdroje,“ povedal na konferencii Krajcár. Poukázal pritom na paroplynovú elektráreň v Malženiciach, ktorá vyrába elektrinu z plynu bez žiadnej podpory.

Nové formy podpory

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris je presvedčený, že v podporách pre energetické zdroje treba urobiť poriadok. „Do budúcna sa pripravujú nové formy podpory zelených zdrojov, ktoré nebudú mať zásadné dopady na ceny energií,“ konštatoval na konferencii Smart NRG Forum Juris.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Prevzatý článok

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Prevzatý článok