Sú tu fašiangy

Fašiangy/Igor Hraško

Áno, roky sa nám vystriedali, Traja králi už odišli a my tu máme ďalšie pekné obdobie – Fašiangy. Toto obdobie nemá pevne stanovený dátum, ale viete, ako sa toto obdobie vôbec počíta a kedy sa Fašiangy končia? Termín súvisí s Veľkou nocou, od ktorej sa počíta koniec Fašiangov. A termín Veľkej noci je závislý od vzájomného vzťahu jarnej rovnodennosti a lunárneho cyklu, konkrétne prvá nedeľa po splne mesiaca, ktorý nasleduje po jarnej rovnodennosti, je Veľkonočná. Od práve od tohto dátumu závisí záver fašiangov, ktoré končia štyridsať dní pred ňou. Podľa toho, ako je časové rozpätie medzi jarnou rovnodennosťou a nasledujúcim splnom, je fašiangové obdobie dlhšie alebo kratšie, pričom rozdiel v jednotlivých rokoch môže predstavovať až štyri týždne.

Podľa prameňa z Veľkej Moravy sa u nás v deviatom storočí používal termín mjasopust, no kým v Čechách sa zachoval vo forme masopust, na Slovensku ho ešte v stredoveku vystriedal názov nemeckého pôvodu fašangy, fašiangy. Fašiangové zvyky v Európe majú jednotný základný charakter, na druhej strane však obsahujú aj rôzne špecificky etnické a regionálne prvky.

Fašiangové obdobie bolo charakterizované zábavami, kratochvíľami, kde si ľudia na seba obliekali rôzne masky, pričom v dávnejších časoch sa najskôr zakrývali len tváre, až v neskoršom období za zahaľovali celé postavy. Zväčša sa tí bohatí preobliekali za chudobnejších, ženy za mužov a pod. Veselili sa všetci, či starí, či mladí, a ako zaznamenali kronikári minulých storočí, tradičným radovánkam spojeným zo štedrým užívaním vína a iných nápojov sa nevyhýbali ani vážni otcovia rodín a prísni predstavení obce. Fašiangové zábavy trvali od nedele do utorka, prípadne až do stredy. Na väčšine územia, kde sa zachovali fašiangové zvyky do dnešných čias sa v utorok pri skončení zábavy dramatizovaným spôsobom pochovávala basa. Symbolicky sa jej zviazali struny, aby cez pôst nehrala a teda, aby sa nik v tomto období už nezabával.

Tak si ešte užívajme, lebo popolcová streda je až 26.februára 2020. Dovtedy máme čas sa pozabávať do sýtosti. Tak, pekné fašiangy.

 

Zdroj: Emília Horváthová – Rok vo zvykoch nášho ľudu (Tatran 1986)

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

SPF posiela farmárom dodatky o zvyšovaní nájomného za poľnohospodársku pôdu, tvrdí Takáč

Igor Hraško / SITA

Modranie prstov môže značiť aj autoimunitné ochorenie – sklerodermiu

Igor Hraško/TASR

Lacnejšie benzíny a naftu nečakajte, ceny sa ešte môžu mierne zvýšiť

Igor Hraško / SITA

Pridaj komentár