Traktor s drevom/Igor Hraško

Spracovatelia dreva sú proti presunu riadenia lesníckych činností pod životné prostredie

Slovenskí spracovatelia dreva nesúhlasia s riadením lesníctva rezortom životného prostredia. Vyplýva to zo stredajšej tlačovej správy Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD).

Zdroj: webnoviny.sk

„Zväz spracovateľov dreva SR je zásadne proti úprave kompetenčného zákona a presúvaniu riadenia lesníckych činností pod rezort životného prostredia,“ uvádza sa v správe.

Zjednotenie lesníckych politík

Naopak, ZSD SR dlhodobo apeluje na vládne garnitúry, že iba zjednotenie lesníckych politík a zosúladenie legislatívnych dokumentov pod gesciou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) garantuje trvalo udržateľné hospodárenie a ochranu v lesoch SR.

„Sme presvedčení, že opatrenia, na podporu zamestnávateľov, ktoré navrhuje Republiková únia zamestnávateľov výrazne odľahčia odvodovú a daňovú zaťaženosť všetkých firiem na Slovensku,“ uvádza ZSD SR a dodáva, že reálne vníma ohrozenie slovenskej ekonomiky a stavia sa zodpovedne vo vzťahu k zamestnancom svojich firiem.

„Členské spoločnosti tvoria malé, stredné ale aj veľké spoločnosti, ktoré zamestnávajú celkom viac ako tritisíc ľudí, na ktorých sú v celom lesnícko – drevárskom sektore naviazané ďalšie desaťtisíce osôb,“ vysvetľuje ZSD SR, podľa ktorého je lesnícko-drevársky sektor (LDS) mimoriadne citlivý na zlé a neuvážené politické rozhodnutia.

Odpolitizovanie štátnych lesov

„Preto apelujeme na novú Vládu SR, aby dôkladne zvážila, aké opatrenia prijme v záujme ozdravenia našich lesov, ale zároveň zachovania krehkej stability LDS,“ vyzýva zväz.

Nevyhnutnou podmienkou pre dosiahnutie efektívneho fungovania štátnych lesníkov je podľa názoru ZSD SR úplné odpolitizovanie podnikov štátnych lesov minimálne tým, že generálneho riaditeľa nebude menovať minister pôdohospodárstva, ale nezávislý orgán (napríklad komisia menovaná NR SR) a potvrdenie bude plénom NR SR. Pre zotrvanie vo funkcii musia byť stanovené merateľné kritériá.

„Nemusíme príliš zdôrazňovať, že stav, v ktorom sa táto organizácia dnes nachádza, nie je dielom lesníkov, ale politikov. Tento princíp obsadzovania vedenia štátnych podnikov považujeme za nevyhnutný vo všetkých rezortoch,“ uzavrel Zväz spracovateľov dreva SR.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Na Slovensku je pre koronavírus momentálne zatvorených takmer päťdesiat škôl

Igor Hraško / SITA

Minimálne dôchodky sa od budúceho roka nebudú zvyšovať, zmeny schválila aj Matovičova vláda

Igor Hraško / SITA

365.bank prevezme pobočkovú sieť Poštovej banky

Igor Hraško / SITA