Pôda/Igor Hraško

SPF posiela farmárom dodatky o zvyšovaní nájomného za poľnohospodársku pôdu, tvrdí Takáč

Vláda SR ruší bankám odvod, no zároveň zvyšuje farmárom nájomné za prenájom pozemkov na poľnohospodársky účel od Slovenského pozemkového fondu (SPF). Upozornil na to v pondelok člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Richard Takáč (Smer-SD). Uvádza portál webnoviny.sk

SPF má totiž tieto dni podľa Takáča rozposielať slovenským poľnohospodárom dodatky k nájomným zmluvám, kde uvádza zvýšenie nájomného za poľnohospodársku pôdu.

„Aktuálne sa rozposielajú dodatky k nájomným zmluvám pre všetkých poľnohospodárov. Ide zhruba o 1 200 subjektov, ktorým sa zvyšuje nájomné. Je smutné, že iné krajiny EÚ od vypuknutia pandémie koronavírusu vyčlenili na podporu poľnohospodárov desiatky až stovky miliónov eur. Na Slovensku vláda nevyčlenila ani euro, na druhej strane ide farmárom zvyšovať nájomné,“ uviedol Richard Takáč.

Výzva pre Mičovského

Slovenský pozemkový fond má podľa Takáča okrem zvýšenia nájomného tlačiť farmárov do kúta. V dodatkoch je totiž podľa člena agrovýboru klauzula, že pokiaľ farmár do 15 dní nepodpíše spomínaný dodatok, SPF následne odstúpi od nájomnej zmluvy.

Slovenská vláda ide bankám rušiť odvod a namiesto toho ide zvyšovať nájom slovenským farmárom. Toto zvýšenie nájomného predstavuje sumu niekoľko miliónov eur. Takto sa odvďačujeme farmárom, ktorí počas koronakrízy pracovali na 100 percent. Je smutné, že SPF a agrorezort mení pravidlá pre farmárov počas roka, navyše v čase koronakrízy. Vyzývam agroministra Jána Mičovského, aby zastavil rozposielanie dodatkov, a aby zabránil zvýšeniu nájomného za poľnohospodársku pôdu od SPF,“ pokračoval Richard Takáč.

Zhoršovanie podmienok farmárom

Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica sme svedkami bezprecedentného zhoršovania podmienok slovenským farmárom zo strany fondu.

„Sme asi jediná krajina sveta počas koronakrízy, ktorá farmárom berie. Krava ani pole na rozdiel od fabrík nevedia, že je koronakríza. Kravu treba podojiť a pole obrobiť a zasiať. Vláda však všetko vníma naopak a zistila, že aj tu je priestor, kde sa dajú získať nejaké peniaze od poľnohospodárov, ktorí sami majú teraz veľké starosti. Sme svedkami bezprecedentného zhoršovania podmienok slovenským farmárom v tom, že SPF robí nevídané kroky smerom k ľuďom, ktorí majú od fondu prenajaté pozemky a tieto pozemky využívajú na poľnohospodárske účely,“ uzavrel Robert Fico.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Pôdohospodárska platobná agentúra schvaľuje doplnkové platby na dojčiacie kravy, ovce a kozy

Igor Hraško / SITA

Vysoké Tatry navštívil rekordný počet turistov, ide o najvyššie číslo za posledných 40 rokov

Igor Hraško / SITA

Vedci vypočítali, kedy nastane koniec sveta. Má ľudstvo vôbec šancu na prežitie?

Igor Hraško / SITA