Chlapci/fotobanka

Rodičia, chcete mať múdre deti?

Ak chceme mať generáciu detí s vyšším poznávacím potenciálom a lepším neurologickým zdravím, potom odporúčam tehotným a dojčiacim mamičkám stravu bohatú na DHA. Prečo?

Zdroj: zelenyjezko.sk

Výskumné tímy prinášajú nespočetné dôkazy o jeho význame a blahodárnom účinku na mozgový potenciál a celkové zdravie. Dokonca DHA uprednostňuje aj naše túžobne očakávané bábätko! Neveríte? Potvrdili to výsledky jednej štúdie, v ktorej sa analyzoval potenciálny príjem rôznych mastných kyselín do placenty.
Výsledky tejto nezvyčajnej štúdie prekvapili aj vedcov, keď posudzovali krv tehotných matiek a ich placenty 12 hodín po podaní rôznych typov syntetických mastných kyselín. Zistili, že DHA sa doslova „vcucla“ do pupočníkovej krvnej plazmy v porovnaní s akýmkoľvek iným typom tuku. Táto štúdia teda jednoznačne dokázala, že plod chce DHA ako prioritu! (pozn. red. Štúdia českého SZU ukazuje nedostatok DHA v materskom mlieku)

DHA priamo ovplyvňuje inteligenciu detí.
Potvrdili to dve najnovšie ľudské štúdie, ktoré poskytli rozsiahle vedecké dôkazy, že príjem DHA počas vývoja mozgu podporuje jeho pevnejšie a lepšie zdravie.Prvá štúdia sa zamerala na 479 detí vo veku 7 až 9 rokov, ktoré podpriemerne čítali, ale netrpeli na špecifické poruchy učenia. Všetky tieto deti mali zníženú koncentráciu DHA, ktorá sa prejavila horším čítaním, pamäťou a problémami so správaním sa.
V druhej štúdii 62 detí, ktoré užívali DHA prvých 18 mesiacov po narodení sa porovnávali s kontrolnou skupinou detí, ktoré neprijímali DHA. Obe vybrané skupiny detí sa potom podrobili testu každých 6 mesiacov počas šiestich rokov – v tom čase už ani jedna skupina neužívala DHA. Vedci zistili, že deti zo skupiny, ktorá užívala DHA, zaznamenali výrazne lepšie výsledky v učení, v slovnej zásobe a v celkovej inteligencii. U väčšiny sa tieto viditeľné zmeny prejavili vo veku 3 až 6 rokov. To je jasný dôkaz toho, že investovať do vyvíjajúceho sa mozgu detí sa oplatí.

Tip: Ako podávať deťom omega-3 DHA?
Odporúčam užívať krill olej pred tehotenstvom a počas neho a v čase dojčenia. Keďže dojča dostáva životne dôležité DHA prostredníctvom materinského mlieka, urobme všetko pre to, aby sme dojčili minimálne jeden rok, a tak poskytli nášmu dieťaťu zdravý vývoj a veľký náskok v úspešnom živote.
Potom, keď už dieťa je schopné bezpečne prehltnúť kapsulu, môže začať samo užívať krill olej. Kapsule by mali byť polovičnej veľkosti, aké je určené pre dospelých.

V prípade nedojčených detí
Pridávajme jedenkrát denne dve kvapky krill oleja tak, že čistou/sterilnou ihlou prepichneme kapsulu a po kvapkách vytláčajme potrebné množstvo oleja priamo do umelej výživy. Je to životne dôležité najmä pre zdarný vývoj nedonosených detí. Rovnako odporúčam pri ďalšom krmení pridať denne dve kvapky oleja zo žraločej pečene. Prečo? Hlavnou zložkou tohto oleja okrem nenasýtených omega-3 mastných kyselín sú alkylglyceroly, ktoré priaznivým spôsobom ovplyvňujú imunitný systém. Tieto látky sa nachádzajú aj v materinskom mlieku, ale v žraločom oleji je ich omnoho viac. A batoľatám, u ktorých sa zistí anémia – nedostatok červených krviniek, na podporu ich tvorby odporúčam pridať do výživy aj aspoň jednu kvapku rakytníkového oleja.

Redakcii somzdediny.sk sa podarilo nájsť porovnanie indexu stability najviac predávaných produktov na báze omega 3. Výsledky sú v nasledujúcej tabuľke, z ktorej vyplýva, že krill olej má najhoršiu oxidačnú stabilitu, takže ho naše telo nevyužije, nakoľko sa nestihne dostať na určené miesta v našom organizme. Oleje chránené vitamínom E taktiež nedosahujú časových parametrov na vstrebávanie mastných kyselín bez oxidačného stresu.

Oil stability index/AOCS Official Method Cd12b-92. Data on antioxidants (astaxanthin, E, olive polyphenols) in fish oil. Average of 3 analysis at 70 C SINTEF – Fisheries and Aquaculture. August 2010.

Ktoré sú teda pre nás dobré? Do porovnania sa zahrnuli rybie oleje s polyfenolmi. Aj napriek tomu, že ani kvalitné rybie oleje s treščej pečene polyfenoly neobsahovali, zahrnuli sme ich do cenového porovnania, do ktorého vstupoval celkový obsah  omega 3 mastných kyselín ku cene za 1 ml oleja. Do úvahy boli zároveň brané aj odporúčané denné dávky omega 3 MK podľa EFSA – Európsky úrad pre bezpečnosť potravín.

Najlepší pomer – obsah EPA a DHA v pomere ku cene mal Balance oil od švédskej spoločnosti Zinzino AB. Špecialitou tejto spoločnosti je aj olej rozpustný vo vode Balance oil AquaX a olej z rias nie len pre vegánov – Balance oil Vegan, ktorý okrem vyššej dávky DHA mastnej kyselny obsahuje aj ALA a vzácnu GLA mastnú kyselinu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Súkromné zdravotné poisťovne kritizujú úvahu o zlúčení odvodov

Igor Hraško/TASR

MetLife predstavuje na Slovensku synonymum finančnej istoty

Igor Hraško / SITA

Tesco na Slovensku ďalej rastie: V petržalskej Galérii otvárajú ďalšie obchody

Igor Hraško / SITA