Rez stromkom/Igor Hraško

Rez marhúľ pestovaných v tvare voľne rastúcej koruny

Začiatok vegetácie, keď začína prúdiť miazga, je optimálne obdobie pre rez kôstkovín vrátane marhúľ. Tento ovocný druh patrí v našich podmienkach k najvnímavejším na nepriazeň počasia, čo v zlých ročníkoch zhoršuje kondíciu stromov a spolu s nesprávne realizovaným rezom a agrotechnikou skracuje životnosť stromov.

Zdroj: zelenyjezko.sk

Marhuľa je citlivá na neskoré jarné mrazy, preto môže posunutie rezu do neskoršieho termínu zvýšiť úrodovú istotu. Platí to predovšetkým, ak sú stromy vysadené v údolných polohách, na stanovištiach málo otvorených pre výmenu vzduchových hmôt, ale problémy sa vyskytujú aj na miestach s teplejšou mikroklímou, kde stromy spravidla skôr pučia a kvitnú.

Zníženie rizika
Výsadby marhúľ na miernych svahoch, ktoré sú vysadené v smere sklonu svahu, umožňujú stekanie ťažšieho chladného vzduchu z plochy sadu, čo môže znížiť riziko poškodenia pučiacich stromov a neskôr aj kvetov, alebo násady plodov. V intenzívnych zahustených výsadbách je to dôležité kvôli tomu, že po vypučaní začínajú stromy tvoriť kompaktnejšiu zelenú stenu obmedzujúcu voľné prúdenie vzduchu. Zahustenie výsadby však znamená vyššie riziko vzájomného zatienenia stromov, na čo sú marhule chúlostivé. Aj preto je formovanie vzdušných korún a neskôr pravidelný presvetľovací rez veľmi dôležitý. Dĺžka jednoročných prírastkov a množstvo sekundárnych výhonkov sú dobrým indikátorom úrovne výživy a kondície stromov.

Rez na konárový krúžok
V mladých, ale aj starších korunách môžu zahustenie koruny spôsobovať vzpriamené výhonky, vyrastajúce na hornej strane osi konárov. Takéto silné výhonky, ktoré objavíme pri jarnom reze, spravidla odstraňujeme rezom na konárový krúžok. Vhodnejšie je však odstraňovať ich ešte skôr, počas vegetácie, keď sa tvoria, keď sa dajú ľahko vylamovať a nevznikajú veľké rany.

Rez na prevod
Konáriky, ktoré vznikli z výhonkov vyrastajúcich na hornej strane konárov a nemajú tendenciu veľmi hrubnúť a môžu mať vytvorené krátke konáriky, nemusíme odstraňovať rezom na konárový krúžok. Ak konárik smeruje do voľného priestoru v korune, je lepšie skrátiť jeho os hlbšie rezom na prevod na výhonok s kvetnými pukmi.

Rez nad výhonkom
Vzdušnosť koruny pomáha budovať a udržiavať rez na prevod, zameraný na zmenu smeru rastu konárov. Pri ňom zabránime predlžovaniu osi konárika, ktorého predlžujúci výhonok rastie súbežne s osou iného konára v jej blízkosti a jeho rast nasmerujeme do priestoru, kde je dostatok svetla. Rez na prevod sa môže uplatniť aj pri skracovaní osi silných výhonkov so sekundárnym rozkonárením, keď os výhonku skrátime rezom nad výhonkom, vytvoreným v predchádzajúcom roku počas druhej rastovej vlny smerujúcim von z koruny, čo pomáha otvárať priestor koruny a spomaľuje aj jej výškový rast. Ponechaný sekundárny výhonok má okrem toho bohatšiu násadu kvetných púčikov, takže takýmto rezom sa neznižuje potenciálna rodivosť.

Lepší prístup svetla do koruny
V prípade polokostrových konárov v spodnej časti koruny rezom na prevod na výhonok vyrastajúci zo spodnej strany konára môžeme dosiahnuť vodorovnú alebo mierne šikmú polohu osi konára a lepší prístup svetla do koruny.

Dvojstupňový sektorový rez
V prípade silne rastúcich mladších stromov je potrebné aj jednoduché skracovanie silných predlžujúcich výhonkov. Pri marhuli možno s úspechom využiť metódu dvojstupňového sektorového rezu, pri ktorej je posledný ponechaný púčik na hornej strane osi výhonku. Ak sa silné výhonky neskracujú, obvykle sa na nich vytvorí množstvo krátkych výhonkov rodivého obrastu, ktoré však nedokážu zabezpečiť dostatočné hrubnutie konára a pri veľkom zaťažení plodmi hrozí lámanie takto formovaných konárov.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Prevzatý článok

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Prevzatý článok