Počas pandémie koronavírusu výrazne stúpol počet trestných činov

Neznámy páchateľ koláž Igor Hraško

Falošné lieky, nedodané nakúpené ochranné prostriedky, či aktívnejšia počítačová kriminalita. Pandémia otvorila nové príležitosť pre zločincov a podvodníci sa rýchlo prispôsobili, hovorí agentúra.

Zdroj: euractiv.sk

Počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 sa prudko zvýšila kriminalita, vyplýva zo správy európskeho policajného úradu Europol, zverejnenej v piatok (27. marca) v Haagu. Túto skutočnosť úrad Únia pripisuje tomu, že zločinci a organizované skupiny rýchlo prispôsobujú svoje metódy.

Vyšetrovatelia zistili nárast prípadov počítačovej kriminality, podvodov, krádeží a falšovania, varoval Europol vo svojej správe, z ktorej údaje prevzala agentúra DPA.

V správe sa uvádza, že od vypuknutia krízy značne stúpol predaj falšovaných ochranných výrobkov vrátane masiek, dezinfekčných gélov a liekov.

Europol tiež informoval, že v marci v rámci celosvetovej policajnej operácie proti falšovaným liekom zhabali približne 34 tisíc falšovaných chirurgických masiek.

Európska agentúra priniesla aj niekoľko príkladov z členských krajín, kde firmy nakúpili obrovské množstvá ochranných masiek za milióny eur, no tovar nikdy nedorazil. Tento osud mala aj istá objednávka masiek FFP2 a FFP3 zo Singapuru za 6,6 milióna eur.

Falšované lieky zahŕňajú antivírusové lieky, lieky proti malárii chlorochín a vitamíny.

Výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová to označila za neprijateľné. Podľa nej takáto trestná činnosť môže „počas zdravotníckej krízy ohroziť ľudské životy“.

Agentúra varuje, že ohrozené sú hlavne zraniteľní členovia spoločnosti, najmä starší ľudia. Bezpečnostné zložky zaznamenali prípady, kde sa podvodníci dostali k obetiam priamo v ich domovoch, pričom predstierali, že sú orgánmi činnými v trestnom konaní alebo zdravotníkmi, ponúkajúcimi testovanie na COVID-19.

Europol taktiež varoval pred počítačovou kriminalitou, ktorej prospelo najmä to, že veľa ľudí dnes pracuje z domu, kde môže byť ich dátové a sieťové pripojenie menej bezpečné.

Europol predpokladá rýchly nárast prípadov podvodov. „Podvodníci veľmi rýchlo prispôsobili známe vzorce a využili strach a obavy obetí počas krízy,“ uvádza sa v správe.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Covid-19: Do Slovinska z EÚ bez karantény, Česko nebude kupovať budovu v Bruseli, Poliaci budú pravdepodobne čistí prispievatelia a Francúzi chcú byť lídrom v elektromobilite.

Igor Hraško

Česko môže prísť o financovanie obnoviteľných zdrojov, Francúzsko ide dotovať autá s alternatívnym pohonom a Rakúsky Austrian Airlines ideš šetriť znižovaním platov

Igor Hraško

Vedci dosiahli rekordnú rýchlosť internetu, za sekundu by mohli stiahnuť tisíce filmov

Igor Hraško / SITA

Pridaj komentár