Novoročný koncert pod pyramídou 2020

Novoročný koncert 2020/Igor Hraško

Už po štvrtý krát sa dnes, 1. januára  o 14:00 hod., pod rozhlasovou pyramídou stretli milovníci melódií z obdobia 30.-50. rokov minulého storočia. Tohtoročný novoročný koncert mal názov: „Mne sa každé dievča páči“ a predstavili sa v ňom Bratislava Hot Serenaders a Kaviarenský orchester Andreja Záhorca so svojimi sólistami.

Názov nebol vybraný len tak náhodne, ale cielene, pretože výber piesní na tohtoročnom koncerte bol venovaný ženám. Zazneli teda piesne o ženách všeobecne, ale aj s konkrétnymi menami. V piesňach sme počuli mená Vieročka, Eva, Dita, Katarína, Miluška, Hanka, Maryška, Anna, Hana, Carmen, Zuzka, Maria, Marianna i Marína. Autorsky sa na piesňach hudobne podieľali Karol Elbert, Gejza Dusík, Alexander Aranyos, Viliam Kostka, Marian Stránsky, Villiam Peierberger, Ali Baláž, Dezider Bittó, Paľo Čády, Josef Stelibský, František Kováčik, Anna Ivanová a Jožko Pihík.

Práve posledne menovanému bola venovaná spomienka  tohto ročníka koncertu. Jožko Pihík sa narodil vo Veľkých Chlievanoch 30. apríla 1890. Bol tak trochu zázračané dieťa, lebo už ako 10 ročný robil pomocného primáša v cigánskej kapele. V 19.-tich rokoch primášoval už svoju vlastnú cigánsku kapelu, s ktorou účinkoval vo Viedni, Budapešti, Berlíne, Štokholme a v Prahe. S kapelou hrával predovšetkým slovenské tanečné piesne. Zo svojou kapelou patril medzi najkultivovanejších interpretov slovenských ľudových piesní. Bol propagátorom slovenskej tanečnej hudby a napísal 60 skladieb v štýle nazvanom ľudový fox. Zomrel 21. júla 1956.

Zdroj: Buletin koncertu (CK Hell)

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

SPF posiela farmárom dodatky o zvyšovaní nájomného za poľnohospodársku pôdu, tvrdí Takáč

Igor Hraško / SITA

Modranie prstov môže značiť aj autoimunitné ochorenie – sklerodermiu

Igor Hraško/TASR

Lacnejšie benzíny a naftu nečakajte, ceny sa ešte môžu mierne zvýšiť

Igor Hraško / SITA

Pridaj komentár