SLSP chráňte svoje peniaze

Internetoví hackeri zvýšili aktivitu a šíria podvodné e-maily a falošné webstránky

Aj v čase celosvetovej pandémia koronavírusu sa nájdu podvodníci, ktorí sa pokúšajú zneužiť situáciu. Slovenská sporiteľňa na túto skutočnosť upozornila na svojej fcb stránke, kde upozorňuje na podvodné e-maily, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu klientov.

V stause sa ďalej uvádza: „Zaznamenali sme zvýšený výskyt podvodných e-mailov a falošných stránok, ktoré klientov vyzývajú, aby zadali prístupové údaje k elektronickému bankovníctvu. Prosíme, buďte obozretní, neklikajte na linky v podozrivých e-mailoch a nevypĺňajte prihlasovacie meno a heslo. Mohli by ste nechtiac sprístupniť svoje osobné údaje neznámemu útočníkovi.“

Banka zároveň odporúča, ako sa chrániť pred týmito hrozbami a píše, že podozrivé e-maily treba bez otvorenia vymazať, neklikať na linky v e-mailoch, ktorým človek nedôveruje alebo ich nepozná, a v prípade pochybností nevpisovať na stránke žiadne údaje, obzvlášť nie prihlasovacie meno a heslo.

Slovenská sporiteľňa odkazuje aj na svoju webstránku, kde informácie dopĺňa, že si treba dávať pozor: „Aj na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku do Georgea od Slovenskej sporiteľne. Upozorňujeme preto klientov, aby boli obozretní a neklikali na linky v podozrivých e-mailoch. Banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách.

Meno odosielateľa podvodného e-mailu sa síce tvári, že je od Slovenskej sporiteľne, ale keď sa klient pozrie dôkladne, zistí, že ide o falošnú adresu. Predmet správy je „Platba vratena“. Celá správa je v slovenskom jazyku, klienta vyzýva aby klikol na link a následne zadal citlivé údaje. Takýto e-mail odporúčame (bez otvorenia) vymazať. E-mailová adresa odosielateľa aj predmet e-mailu sa však môžu meniť. Podvodné emaily súčasne odkazujú na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o úvodnú stránku Georgea Slovenskej sporiteľne. Pri pohľade do adresného riadku je však zrejmé, že ide o podvodnú adresu“, spresňuje na svojom webe.

Slovenská sporiteľňa všetky pokusy o podvod aktívne preveruje, a ak zistí podozrivé aktivity, podniká kroky na zabránenie vzniku škody.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

MetLife predstavuje na Slovensku synonymum finančnej istoty

Igor Hraško / SITA

Tesco na Slovensku ďalej rastie: V petržalskej Galérii otvárajú ďalšie obchody

Igor Hraško / SITA

Predĺžená žatva priniesla nadpriemernú úrodu, nadbytok zrážok však ponížil kvalitu

Igor Hraško / SITA