Dravec/Igor Hraško

Európsky parlament hodil ozelenenie poľnohospodárstva do koša, tvrdia ornitológovia

Európsky parlament (EP) hodil ozelenenie poľnohospodárstva do koša. Na sociálnej sieti to uviedla Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/Birldife Slovensko). Reagovala tak na návrh Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) po roku 2022, ktorý EP schválil. Píše portál webnoviny.sk

„Namiesto toho, aby nová SPP podporila tisícky farmárov pri prechode na udržateľné hospodárenie s ohľadom na prírodu, bude ďalej podporovať pre prírodu škodlivý systém dotácií. Nevyriešime tak ani problémy, ktorým čelíme pre klimatické zmeny, suchá, povodne, úbytok hmyzu, vtáctva, biodiverzity. Áno, nová SPP má stanovené aj environmentálne ciele, napríklad 20 percent stanovených prostriedkov na ekoschémy. Bude však na členskom štáte ako efektívne tieto prostriedky na ozelenenie využije,“ uviedla SOS/Birdlife Slovensko na sociálnej sieti.

Ornitológom sa nepáči ani fakt, že podmienka zachovania mokradí sa stane v ekoschémach voľbou. Ak teda farmár nevstúpi do ekoschémy, ktorá bude rátať s ponechávaním mokradí, bude ich môcť rozorať. Už dnes sú pritom podľa ornitológov živočíchy žijúce v mokradiach v Európe medzi tými najviac ohrozenými.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Po sviatkoch je v našom organizme hromada bielkovín a soli

Jozef Uhlárik ml.

Nezdravý spánkový režim ohrozuje vaše srdce. Odborníci radia, ako zabrániť jeho zlyhaniu

Igor Hraško / SITA

Zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe bude účinný od roku 2022

Igor Hraško/TASR