DPB/Igor Hraško

Dopravný podnik Bratislava nemôže využiť pomoc štátu. Aj keď značne dopláca na jeho opatrenia proti korone

Napriek výrazným dopadom opatrení štátu proti pandémii koronavírusu stále nemôže Dopravný podnik Bratislava (DPB) čerpať kompenzácie od vlády. Podniku sa prepadol počet cestujúcich a tržieb, naopak mu vzrástli náklady na dezinfekciu a prevenciu. Z dostupných schém pomoci doteraz DPB nevyužilo žiadnu, lebo na rozdiel od väčšiny slovenských dopravcov je subjektom verejnej správy. Píše portál webnoviny.sk

„O pomoc sme požiadali všetky príslušné ministerstvá, ale doposiaľ nám nebola od štátu žiadna finančná pomoc poskytnutá a ani predstavená akákoľvek budúca schéma pomoci,“ uviedla pre portál NašaDoprava.sk hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Ľubica Melcerová.

Ako dodala, boli by radi, keby mali aspoň možnosť využiť rovnaké schémy pomoci, aké majú súkromní dopravcovia, ktorí vykonávajú MHD v asi 55 mestách Slovenska. O pomoc podľa hovorkyne požiadali ministerstvá s cieľom nájsť mechanizmus, ako pomôcť aj štyrom podnikom prevádzkujúcim mestskú hromadnú dopravu.

Okrem Bratislavy ide aj o Košice, Prešov a Žilinu. „Vykonávajú služby vo verejnom záujme a taktiež majú významné výpadky tržieb, podobne ako ostatní prevádzkovatelia MHD,“ upozornila Melcerová.

Žiadosť je v štádiu posudzovania

Ministerstvo dopravy a výstavby SR reaguje, že nedisponuje možnosťami na uhrádzanie straty objednávateľom dopravných služieb vo verejnej autobusovej, či mestskej hromadnej doprave. Dôvodom má byť, že s nimi nemá uzavretý žiadny zmluvný vzťah, ktorý by poskytnutie financií a krytie výpadku tržieb umožňoval.

Ministerstvo Andreja Doležala (Sme rodina) objednáva iba verejnú osobnú železničnú dopravu, mestskú hromadnú dopravu si objednávajú príslušné mestá a prímestskú autobusovú dopravu samosprávne kraje. Podľa hovorcu ministerstva dopravy Ivana Rudolfa na riešení problému pracuje rezort financií, ktorý jednotlivým samosprávam ako objednávateľom verejnej dopravy umožnil čerpanie návratných finančných výpomocí na kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Na Trenčianskom hrade budú predávať bankovku s motívom Matúša Čáka

Ivan Mihale

Ľubovnianske múzeum opäť otvorilo hrad aj skanzen pre návštevníkov

Ivan Mihale

Kde boli rodičia?! Dvojročného chlapca unášal prúd rieky v Jarovniciach asi 400 metrov

Ivan Mihale