Foto: pinterest

Ako si zútulniť svoj byt? 5 jednoduchých krokov ako na to

Zen štýl v interiéri je ako stvorený pre všetkých minimalistov, ktorí si potrebujú po náročnom dni doma oddýchnuť, vyčistiť myseľ a vnímať okolo seba naturálnu krásu prírodných farieb a materiálov. Je to útočisko, kde čerpajú inšpiráciu, meditujú, alebo si len vychutnávajú jednoduchosť bytia. Takýto interiér sa hodí pre všetkých, ktorí túžia spomaliť, slobodne dýchať a užívať si svoj domov.

AKO NA TO?

Základnou charakteristikou tohto štýlu je jednoduchosť, čistota a neutrálne farby. Na rozdiel od súčasných interiérov v duchu minimalizmu, ktoré sú plné špičkovej techniky a najnovších high-tech materiálov, zenové interiéry spoznáme na prvý pohľad vďaka použitiu čisto prírodných materiálov.

Policajných psov nahradia včely! V minulosti boli už používané na hľadanie výbušnín

Dôležitým aspektom sú veľké okná, presklené steny alebo dvere na balkón a terasu, ktoré umožňujú vizuálne prepojenie interiéru s exteriérom a prísun dostatočného denného svetla. V rámci dispozície je tiež žiaduce, aby jednotlivé priestory v byte na seba plynulo nadväzovali a boli vizuálne prepojené.

5 KROKOV K INTERIÉRU V ZEN ŠTÝLE

1. Nábytok
Pre zenový interiér je typická jednoduchosť. Pretože sa tu nehromadia zbytočné predmety alebo dekorácie, vystačí si taký interiér iba s nevyhnutnými kusmi nábytku. Nábytok by mal mať jednoduché tvary bez zbytočných ozdôb a detailov. V spálni dominuje pohodlná posteľ z masívneho dreva a nenápadná vstavaná skriňa, v obývacej izbe nízky gauč so stolíkom. Ak máme v obývačke veľa kníh v rôznofarebných obálkach, môžeme pestrosť zmierniť prebaly v neutrálnych farbách, alebo knižky schovať za nepriehľadné dvierka knižnice. Všetky elektronické zariadenia sú nežiadúcim zdrojom stresu, preto je umiestnite na čo najnenápadnejšie miesto. Myslite tiež na to, aby káble, ktoré k nim vedú, boli dokonale skryté.

2. Materiály
Používajú sa zásadne prírodné materiály. Kameň v rôznych podobách sa dá využiť na obklady, mozaiky aj pracovné alebo stolovej dosky. Masívne drevo je vhodné na podlahu, ale aj na výrobu nábytku. Alternatívou je korok, bambus, náhradou kameňa je potom keramika. Z textílií sa hodia jemné záclony bez vzoru, závesy, vlnené prikrývky, kusové koberce a samozrejme textílie z bavlny. Veľmi dôležité sú všetky materiály monochromaticky farebne zladiť a dosiahnuť kontinuity od podlahy po strop. Jedine doplnky a malé detaily môžu byť v kontrastnej farbe.

3. Farby
Tento štýl má rád harmonické prírodné odtiene – hnedú, béžovú, tehlovo červenú, okrovú, bielu, čiernu, tmavo zelenú …

4. Doplnky
Tie sú v tomto štýle obmedzené na minimum. Ideálne dekorácie budú atraktívne zelené rastliny ako bambus a bonsaje. Je ale dôležité sa vyhnúť rastlinám, ktoré produkujú ťažké omamné vône. Zabudnite na rozsiahle zbierky obrazov, vystavte len pár fotografií, ku ktorým sa viažu vaše príjemné spomienky, jemné krajinomaľby či kaligraf aj. Ako dekoráciu môžete použiť tiež ázijskú sošku, jednoduchú keramickú vázu alebo kameň.

Video ako si Karel Gott užíva príjemné chvíle so svojimi priateľmi

S vankúšmi na pohovkách netreba to preháňať, vhodné sú skôr tie väčšie na sedenie na zemi. Tienidlá na lampách by mali byť papierové alebo látkové, docielite tak jemného osvetlenia.

5. Vôňa
Zenový interiér bol v našich zemepisných šírkach pôvodne synonymom pre luxusné wellness, kam ľudia chodili relaxovať. Tento štýl totiž navodzuje pocit čistoty. To dosiahnete pomocou vône čisto vypraného prádla, sviečok, esenciálnych olejov a vonných tyčiniek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Motorkári porušujú predpisy!

hraskoigor

Pranostika na 21. novembra

Igor Hraško

Máte už nazbierané šípky?

Igor Hraško

Pridaj komentár