Aj prechádzky na čerstvom vzduchu prospievajú nášmu zdraviu

Prechádzka/Igor Hraško

Počasie nám v posledných dňoch umožnilo vyjsť von do prírody a kochať sa jej krásami. Aj keď by sme sa vlastne mali brodiť v snehu, nakoľko je tu január, ale ako sme sa dnes dozvedeli v Škandinávii lámu teplotné rekordy. Ale aj tam sa má už opäť ochladiť. K čomu vás však chceme nabádať? K pohybu na čerstvom vzduchu.

Možno niektorí z vás si povedali, že cez sviatky toho veľa nenachodili, ale keďže to sú sviatky štedrosti, navarené i napečené bolo do sýtosti. Možno aj viac. A hádam sa to nebude vyhadzovať, tak to treba pojesť. A tak človek chodí do kuchyne a ďobká, tu príde do obývačky a dá si kúsok koláča, večer zapije dobrou pálenkou či vínom, potom zase ďobne do niečoho dobrého… a potom odfukuje, že už by si mal dať pauzu. A tu prídu na rad prechádzky. Aby naše telo hneď nechytilo šok z toľkého nadmerného pohybu po takom gurmánskom hodovaní.

Aj obyčajnou chôdzou naše telo spaľuje kalórie. A je už dávno potvrdené, že primeraná pohyb zlepšuje zdravie, čiastočne aj preto, že pôsobí proti zápalom. Človek by mal cvičiť denne aspoň pol hodinu a aspoň 5 krát do týždňa. A mal by cvičiť tak, aby sa mu zvýšil tep srdca. Cvičiaci ľudia majú potom menšiu pravdepodobnosť cukrovky, demencie, rakoviny a aj kardiovaskulárnych chorôb. Dýchaním čerstvého vzduchu (aj keď to je dnes už polemické v niektorých aglomeráciách) lepšie dostáva kyslík do buniek. Treba preto využiť naozaj každú chvíľu na prechádzaku v prírode. Pomôžete tak svojmu telu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

SPF posiela farmárom dodatky o zvyšovaní nájomného za poľnohospodársku pôdu, tvrdí Takáč

Igor Hraško / SITA

Emisné povolenky sú stále drahšie. Dosiahli 14-ročné maximá

Igor Hraško / SITA

Modranie prstov môže značiť aj autoimunitné ochorenie – sklerodermiu

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár