FOTO: facebook

40 Yorkshirov bolo zachránených z psieho „koncentráku“

Na 40 krížencov yorkshirských teriérov zabavili úradníci za policajné asistencie z množiarne v rodinnom dome v Zlatých Horách na Jesenicku. Podľa veterinárov, ktorí podozrivý chov sledovali tri roky, majiteľka psov týrala. Zaujíma sa preto o ňu už aj polícia.

Podľa Denníku, ktorý o prípade informoval ako prvý, upozorňovalo vedenie obce na psí koncentrák opakovane. „Množstvo psov veľmi obťažovalo susedov zápachom a hlukom. Pani do domu nikoho nepúšťala. Myslím, že to bola taká typická množiarne,“ uviedol starosta Zlatých Hôr Milan Rác.

Veterinári dali úradníkom dva podnety, veci sa ale dali do pohybu až po poslednej júlovej kontrole Krajskej veterinárnej správy pre Olomoucký kraj, pri ktorej vyšlo najavo, že psy nie sú v poriadku. Neboli chované vo vhodných podmienkach, mali zápaly v očiach, prerastené pazúriky, zubný kameň a celkovo boli silne zanedbaní.

Najstarší pes sveta oslávil svoje 21. narodeniny

Majiteľka veterinárom navyše ukázala len 50 psov, zvyšok pred nimi, ako neskôr zistili, ukryla. Na to konto potom Krajská veterinárna správa podala návrh na odobratie psov, ktoré prebehlo v dvoch vlnách.

To, že psy sú v zlom stave, potvrdili aj zvierací záchranári, ktorí si ich prevzali do starostlivosti. „Pohľad na ne je žalostný, pravdupovediac som si aj poplakala. Väčšina je kontaktná, vďačná za každé pohladenie,“ uviedla na facebooku Helena Mikulcová. „Bude to dosť práce, ich dať do poriadku. Všetci sú zanedbané, infestácie blchami, majú zápaly uší, oči v hroznom stave,“ dodala.

Podozrivá z týrania

O majiteľku množiarne sa už zaujíma aj polícia. „V rámci trestného konania vedeného pre podozrenie zo spáchania prečinu týrania zvierat vykonali policajti domovú prehliadku domu, počas ktorej zaistili takmer 40 psov. Na mieste s kriminalistov spolupracovali tiež pracovníci Štátnej veterinárnej správy. Vzhľadom k prebiehajúcemu štádiu trestného konania nie je možné k prípadu poskytnúť viac informácií,“ uviedla pre Blesk labky policajná hovorkyňa Jiřina Vybíhalová.

Jahody vám môžu pomôcť proti nádorovým ochoreniam

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Motorkári porušujú predpisy!

hraskoigor

Pranostika na 21. novembra

Igor Hraško

Máte už nazbierané šípky?

Igor Hraško

Pridaj komentár